Пожар во фабрика во Њу Делхи, има и жртви

55

Најмалку 43 лица загинаа денеска во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи. Пожарот избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници.

Според информациите од локалните медиуми, фабриката произведувала чанти и голем дел суров материјал се наоѓал во магицините во објектот и поради тоа пожарот брзо се проширил.

Спасени се повеќе од 50 луѓе, а повредените се пренесени во четири болници во градот, соопшти противпожарната служба.