Шеснаесет лица загинаа во експлозија и пожар во фабрика за барут и хемикалии во руската покраина Рјазањ, јави агенцијата ТАСС, повикувајќи се на доверлив извор.

Надлежните официјално потврдија дека во несреќата загинале 12 лица, а четворица се водат за исчезнати. ТАСС, повикувајќи се на својот извор, објави дека несреќата била предизвикана поради непочитување на технолошкиот процес.

Министерството објави фотографии од пожарникари покрај зградата, која се чини дека е делумно уништена од експлозијата.