Пелоси: Претставничкиот дом ќе го тужи Трамп поради парите за ѕидот со Мексико

114

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес планира да поднесе тужба со која ќе го блокира трансферот на парите на претседателот на САД, Доналд Трамп потребни за изградба на ѕид на границата со Мексико, изјави денеска претседавачката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси.

– Со тој потег претседателот ја злоупотребува вонредната состојба за да ги пренасочи средствата без уставна и законска основа за тоа, изјави Пелоси, која е и лидер на демократите во Конгресот.

Американскиот претседател Трамп претходно ја искористи уставната можност за прогласување вонредна состојба, што му овозможи пристап до потребните средства за изградба на ѕид на границата со Мексико, што Конгресот одби да му ги одобри.

Конгресот му даде на Трамп само 1,375 милијарди долари за нови гранични бариери, наместо 5,7 милијарди долари, колку што тој бараше за изградба на ѕидот.