Осум мртви при бомбашки напад во Пакистан

39

Најмалку осум луѓе загинаа, а 26 се повредени кога жена бомбаш-самоубиец се разнела пред болница во пакистанскиот град Дера.

Одговорноста за нападот ја презеде групата позната како Пакистански талибанци, чиј портпарол, истакна дека станува збор за одмазда поради убиство на двајца талибанци пред еден месец.

Во експлозијата е уништен ургентниот оддел на болницата, поради што некои од повредените се пренесени во други градови.