Осум лица осудени за предавство во Саудиска Арабија, еден на смртна казна

53

Саудискиот суд осуди еден саудиски државјанин на смртна казна под обвинение за предавство и шпионажа за Иран, објави саудиската државна телевизија.

Седум лица се осудени на затвор под истите обвиненија.

За седумте осудени затвореници било утврдено дека биле поврзани и соработувале со луѓе што работат во иранската амбасада.

Саудиска Арабија, која се смета за сунитска сила, и Иран, кој е мнозинско населен од шиитското население, со децении водат студена војна за превласт во регионот, главно преку посредници во Јемен, Сирија и во Ирак.