Осуден рускиот опозициски лидер Навални

921

Суд во Москва денеска го осуди рускиот опозициски лидер Алексеј Навални на 30 дена затвор, поради организирање протести во рускиот главен град непосредно пред инаугурацијата на претседателот Владимир Путин.

Навални, под слоганот „Тој не е наш цар“, организираше протести во повеќе руски градови на 5 мај.

Тој е прогласен за виновен за организирање неодобрен митинг.