Нов самит на Трамп и Ким кон почетокот на следната година

51
Лидерите на САД и на Северна Кореја во јуни се сретнаа во Сингапур

Американскиот претседетаел Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун највероајтно повторно ќе имаат средба кон почетокот на следната година, изјави висок претставник на администрацијата во Вашингтон.

– Состанокот ќе биде одржан веројатно во првиот дел од годината, изјави официјалниот американски претставник.

Првиот самит на Трамп и Ким беше одржан во јуни оваа година во Сингапур.