Северна Кореја денеска лансираше најмалку две ракети за кои постои сомнеж дека се балистички ракети, потврдија за Ројтерс официјални лица од Јужна Кореја, Јапонија и САД.

Тоа е најголемиот инцидент во Северна Кореја откако американскиот претседател Џо Бајден ја презеде должноста во јануари.

Севернокорејските балистички ракети се забранети со резолуциите на Советот за безбедност на ООН, а доколку лансирањето биде потврдено, тоа би претставувало нов предизвик за напорите на Бајден за соработка со Пјонгјанг, кои досега беа одбиени, објави Ројтерс.

Воениот штаб на Јужна Кореја потврди дека најмалку две неидентификувани ракети биле истрелани во морето од севернокорејската провинција Јужен Хамгионг на источниот брег.

Јужнокорејските и американските разузнавачки служби ги анализираат податоците за лансирање за дополнителни информации, се вели во соопштението.

Американски официјални лица исто така потврдиле за Ројтерс дека Северна Кореја извршила ново лансирање ракета, без да понудат детали за видот на лансираното оружје.