Нова битка за превласт во Сирија

693

Во Сирија се води нова битка за превласт по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да им ја откаже поддршката на курдските сили во земјата, кои побараа помош од довчерашните непријатели, сирискиот претседател Башар ал Асад и Русија.

За критичарите на Трамп, откажувањето на поддршката за Курдите значи поддршка за турската операција во Сирија и е подарок за Русија, Иран и за Исламска држава (ИД).

САД негираат дека дале зелено светло за турската операција, ја повикаа Анкара на примирје и воведоа санкции против турското раководство. Истовремено, повеќе членки привремено го прекинаа извозот на оружје за Турција, која е нивна сојузничка во НАТО и е долгогодишна кандидатка за прием во ЕУ. Анкара го осуди потегот и не го прифати повикот за прекин на огнот во Сирија.