Нигериската полиција се мобилизира по немирите и убиствата на протестите

89

Началникот на нигериската полиција во саботата нареди мобилизација на сите сили и ресурси за да се стават под контрола уличните протести, најголеми во последните две децении.

Протестите против полициската бруталност претставуваат најголема политичка криза со која се соочува претседателот Мухамаду Бухари, поранешен воен лидер избран за претседател на Нигерија во 2015 година.

Како одговор на насилството и грабежите, Нигериските власти воведоа полициски час за милиони луѓе во последните неколку дена.

Протестите прераснаа во насилство, особено во главниот град Лагос, откако во текот на денот и ноќниот полициски час беше отворен оган врз демонстрантите. Очевидци велат дека демонстрантите биле застрелани од војници, додека групата за човекови права Амнести Интернешнл соопшти дека припадниците на армијата и полицијата убиле најмалку 12 демонстранти во два округа, што армијата и полицијата го негираат.

Полицискиот час беше воведен од неколку држави, претежно во јужна Нигерија, по две недели судири меѓу демонстрантите и припадниците на безбедносните сили.

Во саботата повторно избувнаа протести во делови од земјата, а властите велат дека неколку згради, вклучувајќи банка и трговски центар, биле вандализирани во изминатите два дена.

Нигериската полиција извести дека нивниот генерален директор наредил итно распоредување на сите сили и ресурси за да се стави крај на насилството, грабежот и уништување на имотот.

Претседателот повика на смиреност и разбирање

Претседателот Мухамаду Бухари претходно повика на „смиреност и разбирање“ и рече дека ќе обезбеди правда за жртвите на полициска бруталност и ќе започне реформа на полицискиот систем.

Протестите првично беа насочени против специјалната полициска единица, Специјалниот одред за борба против грабеж (САРС), чии членови се обвинуваат за изнуда, малтретирање, тортура и убиство. Единицата беше распуштена на 11 октомври, но протестите продолжија со барања за сеопфатна реформа на спроведувањето на законот.