Најмалку 38 лица загинаа во денешниот самоубиствен напад во јужниот дел на Сирија.

нападот се случи во близина на пазар, во градот Свеида, кој е под контрола на владините сили. Одговорноста за нападот ја презеде т.н. Исламска држава, јави Би-Би-Си.

Локалните меидуми соопштија дека во нападот се повредени најмалку 30 лица.