Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

88

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на Филипините, соопштија локалните власти.

Полицијата јави дека меѓу жртвите е шестгодишно девојче кое загина кога ѕид се срушил врз неа.

Најмалку три лица загинаа, а неколку се повредени при рушење на трикатна зграда, каде на приземјето имало продавница, јавија медиумите во земјата.

Уште неколку лица можно е да се заглавени под урнатините, а спасувачките операции беа привремено стопирани поради речиси 90 помали земјотреси што следеа по главниот удар.