Најмалку осуммина повредени при експлозија во германска рафинерија

109

При експлозијата во рафинеријата во германскиот град Инглоштат повредени се најмалку осум лица.

По експлозијата избивна голем пожар поради што се евакуирани 1.800 луѓе.

Властите препорачаа во круг од 20 километри да не се отвораат прозорците поради густиот чад.

Огнот го гаснат околу 200 пожарникари.