Најмалку една жртва во пожар во Сао Паоло

642

Најмалку еден човек загина во пожар што изби во напуштена зграда во центарот на Сао Паоло. Станува збор за зграда со 26 спратови која поради пожарот се урна, јавија локални медиуми.

Според бразилски медиуми во зградата живееле околу 150 луѓе кои ги користеле претежно првите 10 спратови.

Во гаснењето на пожарот се ангажирани 160 пожарникари со 57 пожарникарски возила.