Напаѓачот во бегство по смртоносниот оружен напад во болница во Чешка

242

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Острава, Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата ја евакуирала полицијата, а се трага по напаѓачот, кој е во бегство.

На местото на инцидентот пристигна и специјална полиција. Претходно полицијата соопшти дека четворица луѓе се убиени а двајца тешко ранети, но бројот на мртвите порасна на шест.

– Полициската интервенција се уште е во тек. За жал, во нападот убиени се повеќе луѓе. Нема да коментирам детали. Полицијата работи се што може за да ја реши оваа ситуација – рекол чешкиот министер за внатрешни работи, Јан Хамацек.