Напад со нож во железничка станица во Амстердам, тројца повредени

55

Две лица биле повредени во денешниот инцидент во централната железничка станица во Амстердам, откако ги нападал маж вооружен со нож.

Полицијата интервенирала, го застрелала и ранила напаѓачот, откако тој пробол две лица, кои се хоспитализирани.

Засега не е познато дали се работи за терористички напад или за лична пресметка.