Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални го спореди рускиот затвор со кинески работнички логор и се пожали дека мора да гледа државна телевизија осум часа дневно.

Во коментар за Гардијан од затворот, Навални го повика Западот да преземе мерки против корупцијата во Русија и да ги „скрши“ олигарсите. Оваа недела, Навални во ново интервју рече дека деновите на напорна работа се заменети со, како што рече, „насилство и пропаганда за психолошко перење мозок“.

– Замислете нешто како кинески работен камп каде сите маршираат по ред и каде камерите се насекаде. Постои постојана контрола и култура на „кодошење” – рече тој.

Навални исто така рече дека стражарите ги следат затворениците додека со часови гледаат државна пропаганда и не им дозволуваат да читаат или пишуваат и да бидат тие што заспиваат. Меѓутоа, денес пренесува „Гардијан“, Навални сѐ уште е оптимист за режимот на Владимир Путин, тврдејќи дека тој ќе заврши еден ден.

– Порано или подоцна, таа грешка ќе се исправи и Русија ќе тргне по демократски, европски пат на развој – едноставно затоа што луѓето го сакаат тоа – рече Навални. Тој, исто така, ги повтори критиките кон Соединетите Американски Држави и европските влади за санкциите против Русија, за кои вели дека предизвикуваат повеќе штети врз луѓето отколку на власта.