Можна средба на Трамп со иранскиот колега Рохани

23

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека претседателот Доналд Трамп би можел да се состане со иранскиот колега Хасан Рохани на претстојното Генерално собрание на ОН „без предуслови“.

Помпео на прес-конференција најави наметнување нови санкции врз групи за кои САД сметаат дека се терористички, вклучително и Иранската револуционерна гарда. Од администрацијата на Трамп најавија дека претседателот е подготвен за состанок без предуслови.