Меркел уверува дека нема проблеми со здравјето

275

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека го разбира интересот на новинарите за нејзината здравствена состојба бидејќи во последните две недели двапати во јавноста имаше напад на треперење, но нагласи дека се чувствува добро.

– Добро сум, рече Меркел (65) на крајот на дводневниот самит на Г20 во Осака – пренесе „АП“.

Таа додаде дека е уверена оти таквите реакции „како што доаѓаат, така и поминуваат“.

Меркел завчера за време на церемонија во Берлин трепереше и изгледаше како да не и е добро, а слична сцена се случи и пред 12 дена за време на пречекот на украинскиот претседател Владимир Зеленски.