Меркел и Трамп разговараа за напнатата ситуација со Иран и Ирак

47

Американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел разговараа за напнатата ситуација во врска со Иран и Ирак, соопшти портпаролот на германската влада Стефан Зајберт.

Тие исто така размениле мислења и за актуелната ситуација во Либија и политичките напори за решавање на конфликтот во таа земја и се согласиле да останат во контакт за ова прашање.