Меркел и Бајден: Заедно против пандемијата

85

Новиот претседател на САД, Џо Бајден и германската канцеларка, Ангела Меркел, остварија телефонски разговор при што заклучија дека само заеднички може да се победи пандемијата.

Истовремено, за време на разговорот, Меркел ја истакнала волјата на Германија да преземе одговорност за меѓународните предизвици заедно со европските и трансатлантските партнери, пренесе Ројтерс.

САД се први во светот според бројот на жртви на коронавирус, со повеќе од 400.000 смртни случаи.