Макрон и Путин телефонски разговараа за Сирија

408

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со Владимир Путин го повика рускиот претседател да го искористи своето влијание за да се стави крај на конфликтот во Сирија и да се обноват преговорите за политичка транзиција во земјата, соопшти Елисејската палата.

Макрон ја истакна потребата од ставање крај на воената ескалација од последните месеци, со цел да се заштити цивилното население, се вели во соопштението во кое се додава дека двајцата лидери разговарале и за потребата да се обезбеди дека нема да има заживување на групата Исламска држава во регионот.

Макрон изразил надеж дека ќе има редовен дијалог меѓу Франција и Русија кој ќе овозможи поконкретен напредок за изнаоѓање решение во Сирија.

Во соопштението на Кремљ за разговорот се вели дека Путин го информирал Макрон за исходот од тристраната средба за Сирија во Анкара, на која учествуваа Турција, Иран и Русија.