Лондонски аеродром ги откажа сите летови поради проблеми со контролата за летање

101

Лондонскиот аеродром Гетвик вечерва ги откажа сите летови поради проблеми со контролата на летање во контролната кула. Поради ова, стотици патници останаа без транспорт.

-Поради проблеми со системите за контрола на летање во контролната кула на Гетвик, летовите во моментов се откажани- пишува на твитер-профилот на аеродромот.

-Работиме со ANS, нашиот оператор за контрола на воздушниот сообраќај, за да го решиме проблемот што е можно поскоро. Се извинуваме и ги советуваме нашите патници да ги проверуваат информациите за летовите со нивните авиокомпании- со додава во официјалното соопштение.

Агенцијата „Ројтерс“ известува дека авионите кои треба да слетаат се пренасочуваат кон другите аеродроми во Лондон.