Ле Дријан: ЕУ ќе се бори против „дестабилизацијата“ на Трамп

235

Францускиот министер за надворешни работи Жан Ив Ле Дријан денеска изјави дека Европа ќе се бори против напорите на американскиот претседател Доналд Трамп да ја „дестабилизира“ ЕУ и да ја поткопа меѓународната соработка.

Ле Дријан рече дека Трамп „не може да го толерира фактот дека постои група како што е Европската унија“, но „Европа нема да дозволи да биде дестабилизирана“.

Шефот на француската дипломатија рече дека Трамп верува само во конфликтни односи и го обвини дека се обидува да ги уништи мултилатералните напори за поттикнување на трговијата, борбата против климатските промени и активностите во врска со нуклеарната програма на Иран.

Трамп на дводневниот самит на НАТО во Брисел ги налути сојузниците со неколку негови изјави, а меѓу другото рече и дека германската Влада е под „целосна контрола“ на Русија поради гасот, а после тоа во интервју за британскиот весник „Сан“ изјави дека британската премиерка Тереза Меј е премногу мека кон ЕУ во преговорите за Брегзит.