Кремљ: Опасно е да се вадат заклучоци за хемиски напад пред истрага

1218

Погрешно и опасно е да се прават какви било забелешки за сириски хемиски напад без потврдени информации бидејќи засега не е спроведена истрага, соопшти Кремљ.

– Руски официјални лица претходно изјавија дека сириските бунтовници смислуваат „провокации“ во врска со користењето хемиско оружје – изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Најмалку 60 луѓе загинаа и повеќе од илјада се повредени во наводно хемиски напад во источна Гута за време на викендот, соопшти Сириска лекарска група, јавија западни медиуми.