Кремљ: Не сме запознаени со истрагата на Малер

32

Се уште не сме ги виделе главните наоди во извештајот од истрагата што ја спроведе специјалниот обвинител Роберт Малер за наводно мешање на Русија во американските претседателски избор во 2016 година, изјави синоќа портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

– Не сме запознаени со извештајот – изјави Песков.

Истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер покажа дека изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп не соработувал со Русите за време на кампањата за претседателските избори во САД во 2016 година.

Наодите од истрагата, кои американското Министерство за правда синоќа ги претстави пред Конгресот, укажуваат дека ниту Трамп, ниту неговите соработници, не соработувале со Русија.