Крвав напад со нож ја потресе Јапонија

208

Група на ученици кои чекале автобус утрово биле нападнати со нож од страна на возрасен маж во Кавасаки, Јапонија, пренесуваат странски медиуми.

Најмалку 18 лица се повредени, а двајца од нив, 12-годишно девојче и 39-годишен маж, се мртви.

Напаѓачот кој имал околу 50 години се прободел со ножот во врат и подоцна им подлегнал на повредите.

Сѐ уште не е познат мотивот за нападот.