Иран: Екипажот од британскиот танкер е во добра состојба и на сигурно

57

Иранските власти денескa соопштија дека сите 23 членови на екипажот на запленетиот британски танкер „Стена Имперо“ се на безбедно и во добро здравје.

Тоа за државната иранска телевизија го изјави шефот на Пристаништната и поморска организација на Иран за покраината Хормозган, Алахморад Афифипур, пренесе „Ројтерс“.

-Сите 23 членови на екипажот кои се наоѓаат на бродот се наоѓаат на безбедно и се во добро здравје во пристаништето Бандар Абас, истакна Афифипур.

Членовите на екипажот се државјани на Индија, Летонија, Филипини и Русија.

Велика Британија се обрати до Советот за безбедност на ОН, наведувајќи дека заплената на танкерот од страна на иранските сили во Персискиот Залив е непријателски акт, притоа отфрлајќи го објаснувањето на Техеран дека танкерот бил запленет бидејќи учествувал во несреќа со ирански рибарски брод.