Иран побарал од Интерпол да уапси човек осомничен за извршен напад врз иранскиот нуклеарен објект Натанц во име на Израел, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Иранската државна телевизија објави вчера фотографија на 43-годишен маж по име Реза Карими, наведувајќи дека иранското Министерство за разузнавање ја потврдило неговата улога во нападите со кои беа саботирани иранските нуклеарни постројки.

Според извештаите, Карими избегал од земјата на неидентификувана локација пред инцидентот. Конзервативниот весник „Кајхан“ додава дека откако бил утврден неговиот идентитет, биле преземени неопходни мерки преку Интерпол за негово апсење и враќање.

Нема објавено повеќе детали за осомничениот и има уште многу непознати работи, како на пример кој е Карими и како имал тој пристап до објектот Натанц.

Телевизискиот извештај алудираше на црвено известување на Интерпол со кој се бара апсење на осомничениот, но спротивставените извештаи посочуваат дека таквото известување не може да биде веднаш достапно на јавната база на податоци на Интерпол.

Интерпол, исто така, наводно изјавил дека не може да потврди дека е издадено црвено известување за Карими.

Иранското барање до Интерпол прави втор ваков апел до меѓународната полициска организација годинава. Првиот беше во јануари, кога Иран побара потерници по убиството на неговиот нуклеарен научник Мохсен Фахризаде.