Ирански пратеници го запалија американското знаме (Видео)

827

Ирански пратеници денеска во парламентот запалија хартиено американско знаме, извикувајќи „Смрт на Америка“, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од нуклеарниот договор со Иран.

Тие запалија и парче хартија што го претставуваше договорот.

Слоганот „Смрт на Америка“ во Иран се користи од Исламската револуција во 1979 година и често може да се слушне во парламентот.

Сепак, денешната ситуација е израз на незадоволство на иранската јавност со одлуката на Трамп.

Нуклеарниот договор од 2015 година воведе ограничувања на иранската нуклеарна програма во замена за укинување на најголем дел од санкциите.