Израел најави остар одговор на протестите во Газа

337

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман денеска изјави дека војската нема да го менува својот остар став кон масовните протести предводени од Хамас во близина на границата на Израел и појасот Газа, предупредувајќи дека тие кои се приближуваат кон границата го ризикуваат сопствениот живот.

Либерман ваквата изјава ја даде пред група новинари во близина местото на границата кон Газа, каде израелските сили убија 18 Палестинци во петокот, на првиот ден од, како што најави Хамас, шестнеделните непрекинати протести „против израелската блокада“ на енклавата.

Тој воедно го предупреди Хамас да се откаже од „континуираните провокации“.

– Воспоставивме јасни правила на терен и немаме намера да ги менуваме. Секој кој ќе се приближи до границата го загрозува сопствениот живот – изјави Либерман.