Израел изврши ракетен напад врз Сирија

65

Сириската државна телевизија објави дека синоќа противракетниот систем за одбрана во јужната провинција Дера пресретнал неколку ракети испалени од Израел.

– По ракетниот напад Израел почна електронска војна, кај сириските радари се појавија пречки во работата – објави телевизијата „Сирија ТВ“.

На небото над Дамаск и околината се слушнале експлозии од работата на противракетниот систем за одбрана.

Video documenting the Syrian army ‘s attempt to stop the attack on Tel AlHara in south #Syria.#Israel #IDF #IAF #Iran #IRGC #Russia #USA pic.twitter.com/5rL0CzOZuu