Судот во Ерусалим го одложи почетокот на случајот за корупција против израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, за април, објави „Асошиејтед прес“.

Одложувањето се должи на фактот дека во Израел ќе има парламентарни избори на 23 март.

Нетанјаху рече дека сослушувањето на сведоците во случајот треба да се одржи по изборите, бидејќи во спротивно би имало мешање во политичкиот процес.

Неколку поранешни соработници на Нетанјаху се согласија да сведочат против него како сведоци на обвинителството.

Нетанјаху е обвинет за измама, нарушување на довербата и примање мито. Израелскиот премиер ги негира обвинувањата, објави „Асошиејтед прес“.