Ирачкото правосудство издаде налог за апсење на Доналд Трамп во врска со убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани и соработникот Абу Махди ал-Мухандис.

Убиството се случи минатата година, во близина на аеродромот во Багдад.

Налогот за апсење го издаде истражниот суд во Багдад, изјави портпарол на судот, а пренесе агенцијата АП.

Сулејмани беше началник на елитната единица Кудс на Иранската револуционерна гарда.

Во налогот за апсење, Трамп е обвинет за убиство со умисла, што во Ирак се казнува со смр

Нов претседател на САД е Џо Бајден, откако Конгресот гденеска ги потврди гласовите од изборите на 3. ноември. За официјализирање, останува уште свеченоста на инаугурација која треба да се случи на 20 јануари.