Изгоре историска црква во Њујорк

442

Во пожар изгоре историска црква во Менхетн, Њујорк, каде служба одржуваше една од најстарите верски организации во градот.

Пожарот се рашири рано утрово од ненаселена зграда до неа, пренесува АП.

Црквата е изградена во 1892 година.