Земјотрес со јачина од 5,3 степени во Калифорнија

135

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја потресе денеска централна Калифорнија, во САД, соопшти Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на 446 километри северно од Лос Анџелес, на длабочина од 10.000 метри, пренесува агенцијата „Ројтерс“.