Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала денеска ја стресе областа недалеку од северниот брег на Чиле.

Земјотресот бил на длабочина од 105 километри, објави германскиот истражувачки геолошки центар, пренесува Ројтерс.

Засега нема информации за штети или загинати.