Земјотрес на Филипините, има повредени

39

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го стресе утрово регионот Минданао кој се наоѓа на југот на Филипините, при што повредени се 25 лица, а нанесени се штети на куќите, зградите и инфраструктурата, соопштија филипинските власти, пренесе „Ројтерс“.

Се наведува дека Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија ја објавил информацијата за потресот кој се случил во раните утрински часови, со епицентар во Караскал, во областа Суригао Дел Сур.

По потресот не е издадено предупредување за цунами.