Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14 и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште се водат за исчезнати, покажуваат новите владини податоци.

Германските метеоролошки служби повикаа на претпазливост поради новите врнежи од дожд викендов на западот на земјата.