Земјите членки на ЕУ во понеделникот му дадоа политичка поддршка на планираниот пакет за инвестиции во Брисел со Кина, отворајќи го патот за договор меѓу најголемите светски економски блокови, пренесува АФП.

На состанокот на амбасадорите, германското претседателство со ЕУ истакна дека ниту една членка не била против и на тој начин бил отворен патот за политичко одобрување.

Дипломатите посочуваат на неодамнешниот позитивен развој во преговорите, при што Кина, наводно, се осврнала на загриженоста во врска со наводната присилна работа на нејзините фарми. Ова се случи откако кинеското МНР минатата недела рече дека преговорите се во крајна фаза, а вториот дипломат на ЕУ рече дека договорот може официјално да биде објавен неделава.

– Треба да бидеме претпазливи, но сè додека Кина се согласува, може да има официјално соопштение од Брисел и Пекинг до крајот на неделава – изјави високиот претставник за „Франс прес“.

Ниту една земја членка не интервенирала на состанокот за да го блокира договорот, но полскиот амбасадор Анджеј Садос подоцна рече дека ги изразиле нивните сомнежи откако Германија го додадала пакетот на дневниот ред.

Договорот ќе биде голем поттик за обете страни и ќе ги зајакне економските врски меѓу гигантите пред стапувањето на функција на новоизбраниот влезе вклучи во трговска војна со Кина, но неговиот наследник исто така изрази загриженост за пристапот кон ЕУ, а неговиот тим да го повика Брисел да се консултира со Вашингтон.

– Новата администрација во САД започнува со работа за три недели и договорот со Кина треба да ги земе предвид односите на ЕУ со САД. Исто така, рековме дека не треба да избрзуваме по седум години тешки преговори. Во меѓувреме, таквата точка одеднаш се најде на агендата на состаноците на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Ова е нечуено. Во последните денови од германското претседателство имаме работа со ненадејно и неоправдано забрзување во врска со многу важно прашање што се однесува на меѓународните односи – изјави Садос за полската новинска агенција ПАП.

Водечката економска сила во ЕУ-блокот, Германија, која претседава со ЕУ до крајот на годината, го направи обезбедувањето на договорот приоритет за време на своето претседателствување. Европската комисија пред Божиќ рече дека нацртот на политичкиот договор е 95 отсто готов и дека треба само зелено светло од членките.