Единаесет лица спасени откако се сруши зграда во Кина

229

Спасувачките служби денеска извлекоа 11 преживеани лица од урнатините на зграда во кинескиот финансиски центар Шангај,а се верува дека уште толку се заглавени под нив.

Зградата во провинцијата Шангнинг во Шангај беше во фаза на реновирање кога се урна во доцните утрински часови, затрупувајќи околу 20 лица, соопштија пожарникарите.

Над 150 спасувачи се на местото на настанот, а до рано попладне тие успеаа да извадат 11 преживеани, додадоа пожарникарите.

Засега не се знае зошто зградата се срушила.