Единаесет деца загинаа во самоубиствен напад во јужен Авганистан

715

Единаесет деца загинаа во напад извршен од бомбаш-самоубиец кој активирал експлозив во близина на џамија во јужниот дел од Авганистан, јави ДПА.

Шеснаесет други лица се ранети во нападот што се случи во областа Даман. Меѓу повредените се и романски војници и полицајци.

Бомбашот го активирал експлозивот што го носел во возило во момент кога поминувал покрај конвој на странски труп, соопшти полицијата.