Египет го осуди неодговорното тврдење на Ердоган дека Морси е убиен

61

Египетскиот министер за надворешни работи, Самех Чукри, остро ја осуди изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за убиство на поранешниот египетски претседател Морси, нарекувајќи ги повторени, неодговорни обвинувања од турскиот претседател за Египет, пренесува „Спутник“.

Во средата, Ердоган навести дека претседателот Мухамед Морси е убиен и ги обвини египетските власти дека не преземаат никакви мерки за спасување на поранешниот шеф на државата. Ердоган ги зголеми надежите дека ОН ќе ја испитаат смртта на Морси и ќе ги изведат одговорните пред лицето на правдата.

Во меѓувреме, египетскиот парламент го осуди тврдењето на Ердоган како мешање во внатрешните работи на Египет.

Според радиодифузерот „Ал-Мајадин“, државниот удар во кој Морси беше соборен ги распарчил планот и надежите на Ердоган, кого го нарекоа тиранин и диктатор кој ги прогонува сите во својата земја што му се спротивставуват.

Морси, кој беше соборен во 2013 година по државниот удар предводен од актуелниот претседател Абдел Фатах ал-Сиси, почина на 67-годишна возраст на 17 јуни како резултат на срцев напад за време на судското сослушување за случајот на шпионажа во Каиро. По неговата смрт, Канцеларијата на Високиот комесар на ОН за човекови права изрази загриженост во врска со условите за притвор на Морси и обезбедувањето на потребната медицинска нега.

Власта, исто така, повика на независна истрага за смртта на Морси.

„Амнести интернешнал“ го поддржа повикот и повтори дека е неопходно да се почне истрага за ова прашање. Реагирајќи на повиците на ОН, египетското Министерство за надворешни работи ја обвини организацијата за политизирање на смртта на Морси.