Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

279

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека претседателот Доналд Трамп може да донесе одлука со која би го стопирал гасоводот Северен поток 2.

– Одлуката е во американски раце. Се надевам дека претседателот ќе ја донесе таа одлука, рече Дуда, одговарајќи на новинарско прашање дали постои можност да се стопира тој руски проект.

Дуда, кој претходно се состана со Трамп, вели дека проектот Северен поток 2 нема да им користи на САД, затоа што големо количество на руски гас на европскиот пазар, претставува закана за продажба на американскиот течен природен гас во Европа.