Седум лица се повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите денеска во центарот на Багдад.

До судирот дојде откако властите почнаа со отстранување на барикадите подигнати од демонстрантите на повеќе локации, пренесува „Ројтерс“.

Во Багдад и Басра, безбедносните сили ги отвораат патиштата за сообраќај.