Две лица загинаа, а две други се повредени денеска при експлозија во фабрика за пиротехнички средства во градот Гатчина во руската Ленинградската Област, соопштија локалните власти.

– Телата на загинатите и повредените се извадени од урнатините. Продолжува потрагата по уште еден човек, соопшти руското Министерството за вонредни состојби.