Големи антивладини протести во Каиро, полицијата употреби солзавец

56

Египетската полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите, кои доцна синоќа се собраа на протест на плоштадот Тахрир во Каиро, против претседателот Абдул Фатах ал Сиси.

Протестите беа организирани поради обвиненија за корупција против Владата на Ал Сиси. Демонстрации се одржаа и во други градови низ цел Египет.

Ал Сиси дојде на власт во 2014 година.