Гибралтар заплени танкер со нафта за Сирија по барање на Вашингтон

91

Властите на Гибралтар задржале супертанкер кој превезувал сурова нафта за Сирија, се вели во изјавата на главниот министер на Гибралтар, Фабијан Пикардо, објавена на веб-страницата на владата, пренесува „Гибралтар кроникл“.

– Рано утрово претставници на пристаништето Гибралтар и припадници на полицијата со поддршка на маринците на британската морнарица, се качија на супертанкерот „Грејс 1“ кој превезувал два милиони барели сурова нафта во Сирија. Ги задржавме бродот и неговиот товар – се наведува во соопштението.

Гибралтарските власти го задржале супертанкерот по налог на САД, соопшти вршителот на должност министер за надворешни работи Шпанија, Жозеп Борел, пренесува „Спутник“.

– Ние бевме во тек со оваа операција; патролните бродови ја контролираа зоната. Ја проучуваме ситуацијата што доведе до тоа. Станува збор за барање на САД упатено до Велика Британија – изјави Борел.

Според Борел, оваа ситуација може да влијае и на шпанскиот суверенитет зашто Шпанија го смета Гибралтарскиот Мореуз за свои територијални води.