Врховниот суд во Пенсилванија ја отфрли тужбата поднесена од кампањата на Доналд Трамп, во која се вели дека на набљудувачите на изборите им бил забранет соодветен пристап за внимателно да го следат пребројувањето на гласовите во Филаделфија, пренесува ТАСС.

Судот донесе одлука дека набљудувачите можеле да видат дека членовите на Изборниот одбор на округот Филаделфија ги извршувале своите должности според Изборниот законик.

„Заклучивме дека Одборот не постапил спротивно на законот при изготвувањето на своите регулативи со кои се регулира позиционирањето на претставниците на кандидатите за време на процесот бидејќи Изборниот законик не ги одредува параметрите за минимално растојание за локацијата на таквите претставници. Сметаме дека прописите на Одборот, како што се применуваат овде, се разумни по тоа што им овозможуваат на претставниците на кандидатите да го набљудуваат Одборот како ги извршува своите активности, пропишани со Изборниот законик“, посочи судот.

На 3 ноември, американските граѓани се упатија кон гласачките места за да изберат 435 претставници во Претставничкиот дом, 35 од 100 сенатори во Сенатот и претседател и потпретседател на САД. Покрај тоа, гласачите одлучуваа за 13 државни и територијални гувернери на САД, а се одржаа и бројни други локални избори.

Ноемвриската трка за Белата куќа ја водеа кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден, и неговата кандидатка за потпретседател Камала Харис против актуелниот американски претседател Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс од Републиканската партија.

Иако пребројувањето на гласовите е сè уште во тек, големите американски медиуми проектираат дека Бајден победил на претседателските избори. И Фокс њуз и Асошиејтед прес го поставија Бајден над врвот, над потребниот праг од 270 гласа. Трамп го оспорува сегашниот исход, тврдејќи дека има нерегуларности во обработката на гласачките ливчиња во клучните држави и поднесе тужби.