Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им проблеми на милиони луѓе кои веќе страдаат од голем бран на коронавирус.

Стотици илјади луѓе останаа без електрична енергија при ударот на циклонот „Таукте“ долж брегот на западната индиска држава Гуџарат. Ова е едно од почестите бури за кои експертите велат дека се резултат на климатските промени.
Циклонот беше проследен со брзина на ветер од 185 километри на час, тој откорна дрвја и ги сруши столбовите за пренос на електрична енергија и антените на мобилната телефонија. За време на влезот подлабоко на копното, тој малку ослабе.

Индиската морнарица објави дека брод за поддршка на нафтени платформи потонал под ударот на големи бранови, а 96 од 273 лица од тој брод исчезнале.

Министерството за одбрана објави дека се спасени 177 лица, а операцијата се очекува да продолжи во текот на денот поради „крајно предизвикувачките услови на море“.

Повеќе од 200.000 луѓе во опасните зони се евакуирани од своите домови.